37 228 občanů, které nikdy nepochopím

Při každých volbách existuje velké množství lidí, které opravdu nechápu, a je velká škoda, že nemají nějaké své oficiální zastoupení, tiskového mluvčího nebo někoho, kdo by se k jejich chování mohl vyjádřit a zdůvodnit ho.

V posledních volbách (do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2013) jsem si opět z výsledků voleb zveřejněných ČSÚ všimnul, že 37 228 občanů volilo neplatně.

Tolik lidí by dohromady tvořilo už docela solidní město s vlastní MHD. To je na tom opravdu tolik občanů tak inteligenčně špatně, že nedokáží ani platně hlasovat?

Možné to je, ale nemyslím si to. Spíš většinu z těchto „hlasů“ přisuzuji opět světoznámému českému švejkování. To samo o sobě považuji za nesmyslné ve všech oblastech lidského působení, protože švejkování nikdy nic nevyřeší, což ostatně ani není jeho smyslem, jenom přivodí drobné nepříjemnosti nebo naštve protistranu za cenu neúměrně větších nepříjemností Švejka.

Veřejné švejkování ještě dokážu pochopit. Švejk se snaží působit na své okolí; i když si uvědomuje, že svými bláznivinami on sám nic nezmění, dělá je veřejně, aby pomocí nich vyburcoval druhé.

Ale švejkovat neplatným hlasováním? Ať už s volebním lístkem udělá Švejk cokoliv nebo do obálky vloží cokoliv místo volebního lístku, pak to přece stejně nikdo neuvidí. Obálku otevře jenom někdo z volební komise a tomu je naprosto jedno jaký hlas nebo co je uvnitř. Pro úředníka je to jenom práce za fixní odměnu, kterou chce co nejrychleji udělat a jít domů. Nikdo nemá zájem do noci debatovat nad revolučními myšlenkami, které našel v obálkách nebo je dokonce nějak přeposílat politikům, kterým byly určeny. Všechny neplatné hlasy letí do koše a nikam dál se nedostanou.

Kdyby těch 37 228 Švejků raději místo bláznění vyjádřilo své názory někde veřejně a hlasovalo platně nebo nevyhovuje-li jim žádná strana, tak založili vlastní, udělají pro veřejné dění mnohem lépe a mnohem více.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *