Bodce na bezdomovce

Středověkou a nebezpečnou metodu zvolili přímo v centru Prahy na Florenci v boji proti obtěžujícím bezdomovcům – kovové bodce!

Kdo někdy procházel zezadu ke vstupu do metra na pražské Florenci ví, že v okolí herny, jenž se nachází v těsné blízkosti supermarketu Billa, se povalují celé hordy bezdomovců a jiných pochybných existencí. Povalují se, smrdí, žebrají, kradou, hulákají, chlastají krabičáky a jinak všemožně ztrpčují život lidem pohybujícím se na Florenci.

Kdo má to štěstí a pracuje zde nebo dokonce přímo bydlí, pak ví, že po setmění by měl dbát zvýšené opatrnosti a ač se nachází prakticky v centru největšího českého velkoměsta, klidně se může stát rozhodnutí koupit si něco dobrého večer k televizi, tím posledním, co v životě udělá.

Policie je sice na Florenci jako doma, bohužel stejně tak jako sanitka, ale i četné policejní hlídky nezvládají zpacifikovat obrovské množství nežádoucích existencí, které se zde vyskytují a proto jsou zde stále vyjma pár desítek minut, kdy je masivní nájezd policie dokáže na chvíli vyhnat.

Teď se přítomnosti bezdomovců a popíjejících existencí snaží někteří zbavit svéráznou metodou – kovovými bodci!

Na zídku před „Mini marketem“, kde nejčastěji bezdomovci se svými krabicáky a jiným alkoholem sedávali, někdo umístil masivní kovové bodce.

Bohužel, toto řešení je středověké, nešťastné a neskutečně stupidní, protože bodce jsou tak velké, že nejen znemožňují bezdomovecké posezeníčko či poleženíčko, když do sebe obrátí už několikaterého krabicáka, ale ohrožují život všech lidí.

Při pádu na tyto bodce utrpí člověk velmi vážná zranění a dá se předpokládat, že budou smrtelná. Velice nebezpečné jsou zvlášť pro děti, které neustále pobíhají a stačí, aby některé zakoplo a tragédie je na světě…

Nedá se říct, že by prostor za výstupem metra u Billy na Florenci byl zrovna krásný, ale bodce na bezdomovce ho ještě více hyzdí.

Jsem také toho názoru, že bezdomovce je potřeba dostat pryč z center měst, pryč z obchodních center, pryč z ulic a naopak je dostat do práce a do obydlí, které si sami budou platit a krmit jídlem, které si sami budou kupovat – ostatně tak to dělá každý slušný člověk.

Ovšem bodce na bezdomovce rozhodně nejsou tím správným řešením. Za „komunistů“ se to prý řešilo pár pořádnými ranami pendrekem do zad, pak milé povaleče naložili do antonů a odvezli desítky kilometrů za město, takže trvalo i několik dnů, než byli zpět a někteří, kteří v zádech ještě cítili údery pendreků se prý nevrátili vůbec. Ani takové řešení nepovažuji za ideální, protože dlouhodobě nic neřeší a zbytečně dělá z policistů katovy holomky, což nepomáhá morálce policie ani obyvatel.

Jako dlouhodobě nejlepší řešení bych viděl v udílení rychlých krátkých trestů – za žebrání, pití na veřejnosti, potulku a podobně by byl týden kriminálu. Ovšem kriminálu nikoliv hotelového typu, ale pracovního. Pracovat by se zkrátka muselo! Dotyčný by se alespoň naučil pracovnímu režimu, svůj pobyt by si zaplatil a ještě by si vydělal nějaké kapesné, aby neodcházel bez koruny…

Pak by bylo pouze na něm jestli si půjde znovu lehnout někam na Florenc a dostane další týden nebo jestli kontaktuje sociální pracovníky pro přidělení sociálního ubytování a nějaké startovní práce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *