Chytré lavičky dobíjejí baterie a vybíjejí veřejný rozpočet

V roce 2017 začala být neodmyslitelným hitem každé diskotéky skladba „Despacito“ a zároveň v rozpočtech všech měst Česka začala být stejným hitem také neodmyslitelná položka „chytré lavičky“.

Pokud jste se s „chytrou lavičkou“ ještě nikdy nesetkali, tak stačí, když budete vědět, že se jedná o normální lavičku, která má USB konektory pro nabíjení mobilních telefonů a tabletů, uvnitř ní je LTE WiFi router a aby to celé mohlo být ještě dražší a sluníčkové, tak napájení, přestože lavičky jsou vždy umístěny ve městech na frekventovaných místech, je řešeno pomocí solárních panelů a baterie.

Běžná cena, o kterou jeden kousek „chytré lavičky“ poníží městský rozpočet je okolo 100 000 Kč.

Je otázkou na kolik je čerpání městských rozpočtů, prakticky po celé ČR, pomocí „chytrých laviček“ účelné. Zvlášť, když vezeme v potaz, že dnes je WiFi připojení zdarma dostupné v každé restauraci, hospodě, kavárně, obchodním centru, u kamarádů, u příbuzných, v zaměstnáních a dalších místech, kde se lidé běžně pohybují.

Podobně i nabití mobilního telefonu, zvlášť máte-li k němu nabíječku (USB kabel), která je nutná, aby jste si jej mohli nabít z „chytré lavičky“ je možné udělat také v kterékoliv restauraci, kavárně, obchodním centru, vlaku a prakticky kdekoliv, kde je elektrická zásuvka. Přitom jenom málokdo vám neumožní nabít si mobil, jehož nabití z nuly na 100% stavu baterie stojí průměrně 2 haléře elektrické energie.

Podle statistik, které zveřejňují jednotlivá města, drtivá většina využití „chytrých laviček“ spočívá právě ve WiFi připojení okolo jdoucích občanů. Zde se dostáváme do pravého kocourkova!

Protože jsou to právě politici, kteří nedostatečně tlačí na operátory, aby tito přestali devastovat telekomunikační trh, který je v Česku dlouhodobě pokřiven. Takzvané limity FUP (Fair Use Policy – pravidla spravedlivého používání), které mají za cíl zajistit, aby několik málo uživatelů nevytěžovalo síťovou konektivitu extrémním způsobem a neznemožnilo její používání ostatním, jsou v Česku pokřivené a stlačené do směšně nízkých fixních datových limitů. Tyto limity jsou tak malé, že běžné používání mobilu jen skrze datovou síť operátora není možné ani u dražších tarifů. Protože k běžnému použití uživatelé nemohou využívat síť operátora, zůstává jejich jedinou možností využívat v co největší míře WiFi sítě. A zde přichází řešení v podobě rozmáhajících se chytrých laviček!

Takže se dá říct, že politici díky své neschopnosti (a spousta lidí tvrdí, že hlavně také korupci) způsobili, že uživatelé nemohou normálně využívat data v mobilní síti, což je stojí peníze a bere jim komfort a jako řešení pak politici znovu dojí peníze občanů z veřejných rozpočtů za chytré lavičky!

To je zkrátka neuvěřitelné! Je to asi jako kdyby vám někdo bodl nůž do stehna a jako řešení by vám nabídl placený odvoz do nemocnice a placenou operaci a ještě se tvářil jako neskutečný dobrodinec, který vám pomohl od palčivé bolesti a dost možná i zachránil život!

Zkrátka projekt „chytré lavičky“ vymysleli „chytré hlavičky“ našich politiků, kteří dojí peníze z veřejných rozpočtů na řešení problému, který sami způsobili a způsobují. Jedná se o takzvaný „politický majstrštyk“ nebo jak já říkám „dvojitý poděl“.

Přitom v zahraničí běžně existují tarify, které mají neomezená data a stojí podobně jako české tarify. Logicky pak projekty jako „chytré lavičky“ nejsou potřeba, protože cokoliv uživatelé potřebují, vyřídí si a přenesou přes mobilní síť a to odkudkoliv, nejen pokud zrovna sedí na solárním panelu lavičky. Takové řešení je nejpohodlnější pro uživatele a zároveň i nejšetrnější pro veřejné rozpočty, které nemusí vykrývat množstvím monster za sto tisíc pokřivený telekomunikační trh a nepoužitelné datové sítě operátorů.

Tímto směrem by se měla ubírat i Česká republika. Nevím jak vy ostatní, ale já chci mít možnost mít neomezená data v mobilu všude – ne jen na pár místech ve městě, která si ještě sám musím z daní předraženě zaplatit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *