„K***a, p**a!“ Aneb primitiv slovem, primitiv činem

Může někdo inteligentní používat v běžné mluvě vulgární, urážlivé a pejorativní výrazy? Proč neproložit osobní projev nějakým tím vyhvězdičkovaným slovem? Však záleží hlavně na názoru!

Nenechte se mýlit nějakými poučkami o „nové době“, kdy je naprosto jedno jak člověk vypadá, jak se chová a jaké používá výrazy. Jedno to je možná, pokud se bavíte s hluchoslepým člověkem. Ovšem ostatní lidé, kteří Vás vidí, vidí i vše ostatní a logicky jim je jasné, že oblečení, které máte na sobě jste si vybrali sami a vybrali jste si ho z nějakého důvodu, zrovna tak jste si vybrali své chování – například jestli tu dámu pustíte nebo nepustíte do dveří jako první, také z nějakého důvodu. To samé se týká i výběru a používání Vašeho slovníku.

Jestliže někdo hojně v běžné mluvě používá výrazy, které slušná literatura vytečkovává, pak je to jasný signál primitivismu takového člověka. Je jasné, že vulgární člověk si neuvědomuje něco tak zjevného, co jsem popsal v prvním odstavci a navíc je natolik sobecký a agresivní, že nebere ohledy na své posluchače, kterým nemusí být jeho projev příjemný.

Primitivismus, sobectví a agresivita. To jsou společné vlastnosti, kterých se od vulgárních řečníků téměř vždy dočkáte. Jsou to zkrátka lidé, kteří volí rychlá (primitivní) řešení bez přemýšlení, vše vědí nejlépe sami, diskusi si představují jako svůj diktát a vše dělají výhradně s ohledem na svůj krátkodobý prospěch, protože co bude za dva roky je pro ně stejně daleko jako výbuch Slunce za miliardy let.

Proto opravdu počítejte s tím, že od kohokoli vulgárního můžete čekat pouze primitivismus a sobectví. Samozřejmě i vulgární člověk může udělat něco dobrého, být užitečný, ale dlouhodobě se určitě nevyplatí pouštět si jej za záda.

Činy vulgárních lidí bývají velmi často úplně stejně odporné, jako je jejich mluva! Proto kdykoliv se setkáte s vulgárním člověkem, je na místě, aby se Vám v hlavě rozsvítilo „červené varovné světlo“ a s tímto vědomím jste s ním dále jednali.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *