Kterak Franta pracovat zkusil a o práci i peníze přišel

Pohádka o pracovitém Frantovi v daleké zemi Čechystán za devatero úplatky, devatero imunitami a devatero podvody.

Milé děti, v daleké zemi Čehystán, která leží za devatero úplatky, devatero imunitami a devatero podvody, žil byl kdysi Franta, vzorný to pracovník pilný!

Každé ráno, ještě než vyšlo slunce na oblohu a první ptáčci zazpívali zvuky imitující zavírání dveří autobusu MHD, zazvonil Frantovi budík. S námahou a bolestí hlavy, jak už to bývá, když člověk nespí víc než pět hodin denně a pracuje víc než třináct hodin denně, vstával denně Franta do práce, aby se mu nestalo, že přijde pozdě. Kvůli spěchu ani nesnídal, ani si nedal ráno nic k pití, takže do práce chodil vždy žíznivý a hladový.

Jakmile přišel do práce, zaevidoval příchod, rychle se převlékl, se servilním výrazem kombinujícím bezmoc válečného zajatce a oddanost psa, pozdravil nadřízeného a dal se do práce. Pracoval tvrdě, rychle a problémy zaměstnavatele bral jako problémy vlastní, takže bylo-li třeba a třeba bylo téměř vždy, nebral si ani pauzu na oběd, aby mohl dál vykonávat důležitou práci vedoucí k profitu svého zaměstnavatele.

Netrvalo dlouho a šéfové si skutečně všimli Frantova přístupu: „Ó, to je pracovník! Ó, jak je pilný! Ó, jak je rychlý! Ó, jak tvrdě maká! Ó, jak poslouchá!“ Od téhle chvíle byl vždy Franta naprostá jednička v očích svých šéfů!

Když bylo potřeba udělat něco navíc, když bylo potřeba pracovat přesčas, když bylo potřeba pracovat na druhém konci republiky, byl Franta jednička v seznamu šéfů. Takže Franta dál, zachovaje svůj přístup, pracoval krásně přesčas, pracoval daleko, pracoval dlouho, pracoval stále, pracoval, pracoval, pracoval – neodmlouval!

Franta byl jednička, i když došlo na příplatky a na výplaty – tedy jednička od konce. Netřeba připlácet tomu, kdo pracuje, i když příplatek nedostane. To dá přeci rozum! Netřeba platit přesčasy tomu, kdo je dělá, i když je nedostane zaplacené. To dá přeci rozum!

A tak plynul čas jako obálky do kapes politiků, až přišla chvíle, kdy Frantova firma byla tak úspěšná, že si zasloužila vstup na burzu. V takové chvíli se vyplatí zvednout hodnotu firmy. Šéfové by to měli udělat, protože z toho mají bonusy a za bonusy si kupují slečny, které nechají bydlet v bytech, o kterých neví už stárnoucí slečny, které si koupili dřív, když byli ještě jenom vedoucí.

Děti moje zlaté, tuhle část si zapamatujte i do školy: Hodnotu firmy zvýšíte tak, když buď učiníte majetek a produkty hodnotnějšími – což jde těžko; nebo když razantně a najednou snížíte náklady – tedy vyrazíte na hodinu velkou část zaměstnanců. To jde snadno a zvládne to i tupec. Pokud mi nevěříte, zeptejte se šéfa maminky nebo tatínka. Určitě to bude tupec a zvládne to taky!

Takové šéfy, jaké mají vaše maminky a tatínci, měl i Franta. Byl to tupec, ale věděl, že když vyrazí třetinu lidí, tak hodnota firmy vzroste. Nebylo tedy nad čím přemýšlet a tiskárna začala chrlit výpovědi…

Kde myslíte, že byl Franta, milé děti? Ano, správně, byl opět jednička! První vytištěná výpověď nesla Frantovo jméno a už Franta stojí v kanceláři vedoucího, který mu ji s úsměvem a vidinou tisícikoruny v kapse; kterou má v úmyslu dát večer dvacetileté studentce Erice, jenž má ve skutečnosti dvacetsedm, není studentka a jmenuje se Věra; podává k samozřejmě očekávanému podpisu. Franta opět vidí, že Firma to potřebuje, tak neváhá ani sekundu a ochotně podepisuje… Co vlastně? To si čte, až když prochází ven vrátnicí – výpověď dohodou, bez odstupného a s o třetinu nižším nárokem na podporu v nezaměstnanosti.

Frantovi je strašně líto, že už nemá práci. Taková dobrá práce to byla, i vedoucí se na něj mile usmíval! Škoda… Beztak to ale byla jeho chyba. Možná, snad kdyby… Ano, rozhodně to byla jeho chyba! Měl mnohem tvrději pracovat a nechodit nejen na oběd, ale celých třináct hodin nejít ani na malou. Měl tvrději a lépe pracovat a spát ne pět hodin, ale jen čtyři hodiny denně! Od teď se tím bude řídit a v nové práci, kterou mu ve své moudrosti přidělí paní z Úřadu práce, to tak bude dělat!

A to je milé děti konec dnešní pohádky o Františkovi z daleké země Čehystán za devatero úplatky, devatero imunitami a devatero podvody.

Dobrou noc a vezměte si příklad z pracovitého Franty!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *