Nejdražší práce je vlastníma rukama

Už staré české přísloví říká: „Devatero řemesel – desátá bída.“ Ale není to jen lokální pořekadlo, také svět anglické literatury má velice podobné přísloví: „Jack of all trades, master of none.“

Udělat si něco sám, zvlášť pokud Vás to baví, je velice dobré. Fyzická práce dokáže odvést starosti a ulevit mysli po dlouhé duševní práci. Jenže všechno má své meze a nic by se nemělo přehánět. Sám si natřít zahradní lavičku jen tak pro radost, to je chvályhodné a může to být uklidňující. Ovšem něco zcela jiného je například kompletně si postavit celý zděný dům vlastníma rukama nebo obdobně těžká práce!

Řada lidí si dělá všechno sama, aby ušetřila. Ve skutečnosti tím neušetříte ani korunu a mnoho proděláte. Většina lidí totiž pracuje za větší mzdu, než za jakou je možné najmout nekvalifikovaného pomocného stavebního dělníka. Proto se Vám více vyplatí, nebudete-li dělat sami ze sebe pomocného stavebního dělníka, ale raději budete dělat svoji práci navíc a z vydělaných peněz si dělníka najmete – nakonec zjistíte, že to možná bude stačit i na dělníky dva, kteří toho udělají třikrát tolik než Vy, k tomu budujete svoji kariéru a zvyšujete své zkušenosti.

Stejné pravidlo platí i pro jakékoli jiné činnosti v ostatních oblastech života i podnikání. Vždy je potřeba pokládat si tyto otázky:

Existuje někdo, kdo to zvládne lépe než já?

Existuje někdo, kdo to zvládne levněji než já?

Pokud si odpovíte ano, pak není už co dál rozmýšlet a pokud existuje někdo, kdo to zvládne lépe a levněji, okamžitě ho najměte a sami se věnujte něčemu jinému. Zvláštní pozornost je potřeba věnovat otázce ceny. Vaše práce totiž není zdarma, jak se řada lidí domnívá. I práce, kterou konáte sami pro sebe, má cenu! Jakou? Takovou, jakou má cenu to, co už kvůli práci nestihnete nebo nemůžete udělat, například kvůli přílišnému vyčerpání.

Takže kdyby se Mark Zuckerberg rozhodnul nevyvíjet Facebook a místo toho si vlastníma rukama postavit svůj dům, jeho práce na domě by ho vyšla přesně na 350 miliard korun! U většiny lidí to sice nebude tak gigantická částka, ale rozhodně tím, že budete práce, které mohou vykonat jiní, vykonávat sami, neušetříte ani korunu.

Mnohem lepší řešení je nesoustředit se na to, jak ušetřit, ale jak více vydělat! Neznám nikoho, kdo by si ušetřil na finanční nezávislost, aby bylo jen na něm, zda a jak budete pracovat. Znám ale hodně lidí, kteří si na to vydělali nebo vytvořili něco, co jim na to vydělává.

Někteří mají potíže svoji práci přenechat druhým lidem, protože se domnívají, že jen oni to dovedou nejlépe a nikdo druhý to nedokáže tak dobře. Někdy a v něčem to může být pravda. Jenže pokud máte pocit, že už je to spíše vždy a ve všem, pak to pravda určitě nebude a měli byste se zamyslet, jestli nebude lepší změnit svoji sólovou taktiku.

Zažil jsem také případy, kdy zvlášť drobní živnostníci nechtějí svoji činnost nikomu přenechat, na nikoho delegovat, protože mají až paranoidní hrůzu z představ, ve kterých si kreslí, jak je zaměstnanec převeze, sebere jim celý business a oni půjdou žebrotou. Takže ze strachu na svoji práci, například domlouvání nových zakázek, nenajmou žádného zaměstnance a dál ji dělají sami a je to jediná brzda před tím, aby se živnostník změnil v businessmana, a jen ze strachu ji nedokáží překonat. Takové obavy jsou liché, protože existují poměrně široké možnosti právní ochrany a navíc fungující obchodní model, strategii a všechno, co tvoří business nelze jen jednoduše zkopírovat… (O tom bude zítřejší samostatný článek).

Všechna česká pohádková literatura staví tvrdou „poctivou“ práci konanou jen a pouze vlastníma rukama bez cizí pomoci jako nejvyšší morální hodnotu. Hodně lidí tak bylo vychováno a je pro ně těžké to v sobě zlomit. Ale i v těch pohádkách byli všichni ti tvrdě pracující většinou hodně chudí a měli pět dětí křičících hladem.

Nakonec můžete to vidět i na vlastním příkladu. Asi každý člověk měl někdy v životě nějakého šéfa. Myslíte, že Váš šéf byl lepší než Vy? Myslíte, že práci dovedl mnohem lépe než Vy? Většina lidí mi říká, že rozhodně ne! Tak proč šéf rostl? Kdo mu to umožnil? Ano, správně… Vy! Tím, že si najal Vás a Vy jste tu práci udělali mnohem lépe než by ji udělal Váš šéf. A to je celé tajemství.

Neříkám Vám to proto, abyste byli na svého šéfa nebo bývalého šéfa naštvaní – to ne. Tento princip je naprosto správný. Nakonec díky němu jste měli práci a mohli si vydělat nějaké peníze. Jen chci, aby až před sebou budete mít nějaký úkol, jste Vy byli šéf a někoho si najali. Stejný zákon, stejný princip, akorát teď na druhé straně stolu sedíte Vy.

Nebojte se přenechávat práci druhým a cokoliv je možné, nedělejte sami a vlastníma rukama! Kromě toho, že sami o hodně rychleji rostete, tak tím také velmi podporujete ekonomiku, živnostníky a trh práce. Jedinou výjimkou je trávení času s rodinou, kde by Vás neměl nikdo zastupovat. Štěstí je, že právě delegování Vaší práce Vám nakonec poskytne o mnoho více času i peněz pro rodinu a pro Vás!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *