O2: Neomezeně Vocamcaď Pocamcaď, pak platit!

„Ono se řekne neomezeně, ale v reklamštině neomezeně často znamená Vocamcaď Pocamcaď “ Říká ve známém reklamním klipu Petr Čtvrtníček. Bohužel, obchodní podmínky O2 také.

Všichni známe reklamy na „neomezené tarify“ od O2. Jsou krásné, modré, neomezené a volně stoupající bublinky nebo rozlehlé letní louky přímo vybízejí k volnosti.

Ovšem s tou volností to zase příliš nepřehánějte, mohlo by se vám to krutě nevyplatit hned při příchodu další faktury od O2. Váš „neomezený tarif“ už prostě není neomezený!

Hned na třetí straně ceníku O2 operátor uvádí, že pokud vyčerpáte více než 10 000 minut a 10 000 SMS za měsíc, tak každou další minutu Vám bude účtovat sazbou 6,50 Kč a každou další SMS sazbou 2 Kč.

Ovšem pozor! Toto doúčtování vás může postihnout i při mnohem menším objemu čerpání služeb. O2 limity „poměrně krátí“, v případě kdy nevyužíváte tarif celý měsíc – například při pozastavení služeb, první nebo poslední měsíc používání tarifu, kdy si jej zřizujete nebo naopak od operátora odcházíte.

Snadno se může stát, že budete mít aktivní číslo třeba jen dva dny z účtovacího období a pak dojde k jeho zrušení nebo přenosu. Budete chtít poslat informační SMS o novém čísle celému seznamu, který může mít 1000 i více kontaktů. Bohužel poměrná část limitu pro dva dny je jenom 666 SMS a zbytek doplatíte po 2 Kč za SMS.

Nutno podotknout kontroverznost takového kroku, protože O2 tyto tarify nabízí jako „neomezené“ a o těchto limitech zákazníky nijak neinformuje, nejsou uvedeny na reklamních materiálech a jediné místo, kde se o nich zákazník může dozvědět je podrobný ceník, ke kterému je pro neznalého člověka velice složité se dostat.

I konkurenční operátor T-Mobile měl podobné praktiky, ale po intervenci ČTÚ s tím přestal. Ovšem jenom proto, aby zpoplatňování nahradil odpojováním čísla, s kterým jsem měl tu čest mít osobní zkušenost v loňském roce.

Proč to operátoři dělají?! Pro peníze! Jednoduše každá koruna, kterou ze zákazníků vyždímají se počítá. Navíc pokuty, které jim hrozí jsou velmi malé vzhledem k zisku, jenž z takových postupů získají.

Jedno je ale jisté: Budou to dělat jenom do té doby, dokud si to necháme líbit! Proto hned dnes podávám na podatelnu ČTÚ žádost na zahájení správního řízení s O2.

AKTUALIZACE 03.07.2015 09:46: ČTÚ si dnes 3. 7. 2015 v 08:30 převzal Žádost na zahájení správního řízení s O2 Czech Republic a.s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *