Odsouzený lobbista Janoušek do vězení nikdy nenastoupí

Dnes byl nepodmíněně odsouzen na 4,5 roku do vězení známý český lobbista, podnikatel a miliardář Roman Janoušek. Rozsudek soudu je pravomocný. Ovšem pouze na papíře a odsouzený do vězení nikdy nenastoupí!

Všichni jsme nejspíš viděli v dnešních zprávách, jak soud odsoudil lobbistu Romana Janouška na 4,5 roku nepodmíněně do vězení.

Ovšem nastává otázka zda Roman Janoušek, mimochodem vlivný miliardář s kontakty na nejvyšší politickou scénu, skutečně nastoupí výkon trestu? Já osobně se domnívám, že Roman Janoušek do vězení nikdy nenastoupí a celý proces se tak stane jen divadlem, aby se „ovčan nažral“ a „lobbista zůstal celý“.

Důvodů, proč jsem si tímto jistý je hned několik. Především si všichni můžeme přečíst historii toho, jak Roman Janoušek zázračně k miliardám přišel, jak firmy na něj napojené vyhrávaly státní zakázky se štěstím samotné bohyně Fortuny a zdá se, že do dnešní doby to nikoho netrápí. Pokud tedy dokázal odsouzený vyřešit takovéto „komplikace“, pak nějaká dopravní nehoda je ve srovnání s tím pro něj už úplná maličkost.

Dalším důvodem jsou pak miliardy na kontě, majetek v zahraničí a dost způsobů legálních i nelegálních, jak může na českou justici, po spravedlnosti volající občany udělat jednoduše dlouhý nos a smát se v luxusním sídlem s drinkem v ruce a ručně vyráběným doutníkem v koutku úst.

Legální možnost, jak se může Roman Janoušek vyhnout nástupu do vězení je například pokus uhrát to na zdravotní důvody, případně snaha odvolat se na „momentální nepříčetnost“. Jsem si jistý, že se najde dost odborníků jenom se třepajících na sepsání odborných zdravotních posudků, v kterých bude stát, že zdraví odsouzeného může být zachráněno jenom pobytem v luxusu a diktováním politických dohod, přinášejících odsouzenému další miliardy z kapes řadových občanů.

Nelegální možnost, jakou odsouzený Roman Janoušek má, aby se vyhnul pobytu za mřížemi, je pak jednoduše odjezd do zahraničí – nejlépe opět do nějakého ze svých nebo – nedopusť to pán Bůh – pronajatých luxusních sídel. Nakonec majetek v zahraničí má značný, stejně tak peníze. Není ve vazbě, takže nic kromě morálky a slušného vychování nebrání Romanu Janouškovi, aby se prostě nesbalil a neodjel do zahraničí. Nebýt a nemoci se vrátit do své vlasti je sice věc nemilá i pro vlivné lobbisty, ale věřte tomu, že miliardy dokáží tuto bolest rychle zmírnit a představa doživotní „all inclusive“ dovolené je určitě lepší než zamřížovaného okna věznice.

Tyto informace ale nejsou nic nového a z veřejných zpráv na Internetu si je dá dohromady i žák základní školy. Velkou otázkou pak zůstává, když existuje tak velké nebezpečí útěku, navíc když odsouzený disponuje astronomickými financemi – v podstatě neomezenými prostředky, navíc má kontakty na různá místa, kde by mohl žádat „protislušby“, jak je tedy možné, že mohl od soudu normálně odejít?


Připadá mi jako úplný výsměch všem občanům, když na takového odsouzeného není okamžitě uvalena vazba. Chtěl jsem napsat, že tohle zkrátka nechápu. Bohužel, by to nebyla pravda a chápu to velice dobře…

Opět je nám všem prezentováno, že žijeme ve „specifické“ České republice a všechno tu funguje „tak trochu specificky“. Například sebevrazi se nám tady běžně oběsí a třicetkrát bodnou do zad nebo doplavou doprostřed jezera, tam se sváží těžkým řetězem a ještě si prostřelí hlavu. Takže by nás asi nemělo překvapit, že odsouzený miliardář si jenom tak odkráčí od soudu, kde právě dostal 4,5 roku natvrdo jako kdyby odešel z divadla – dnes dávali dobrou komedii – a jeho advokát je pak dotazován jestli se velectěný odsouzený laskavě uráčí nastoupit do vězení nebo jestli se na to „nebude cítit“.

Nejspíš je to vzkaz pro nás, pro všechny občany České republiky, že kdyby jsme se náhodou dostali do konfliktu s miliardovým lobbistou nebo nás či někoho z rodiny zranil, zmrzačil či zabil a náhodou jsme měli to štěstí a skutečně to takto bylo řešené, pak ani nemá cenu to oznamovat. Sice se vytisknou nějaké bezcenné papíry jako zápisy a rozsudky, ale vše zůstane jenom na papíře, protože reálně se vůbec nic nestane.

Teď můžeme být všichni hrdí na ty, kteří se mají starat o naši bezpečnost, zajišťovat spravedlnost a rovnost všech lidí před zákonem!

V takové situaci si nejde nevzpomenout na známou větu z knihy Farma zvířat od George Orwella: „Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *