Operátoři získají neomezenou moc

Budoucnost uživatelů služeb telefonních operátorů bude zase špatná, zákon pro jejich ochranu má být zmrzačen, aby operátoři mohli stříhat své ovečky až na kost. Všem to přijde normální a média mlčí. Evidentně lobbisté provedli excelentní práci!

Podrobě si o poslanci schválené legislativní změně můžete přečíst v článku na serveru Lupa.cz. Nejedná se o nic víc ani míň než o podstatou úpravu zákona tak, aby operátorům umožňovala více vyždímat ze zákazníků telefonních sítí. Změna bude mít tyto důsledky:

  • Při jednostranné změně smlouvy operátorem už ji uživatel nemá právo automaticky ihned bez sankcí ukončit, ale záleží na uvážení operátora, jestli se jedná o změnu „podstatně zhoršující postavení účastníka“ a pokud podle operátora to není „podstatné“, tak prostě máte jinou smlouvu a zrušit ji bez sankce nelze.
  • Zvýšení smluvní pokuty v případě předčasného ukončení smlouvy u zákazníků na IČO z nynějších maximálně 20% aktuální výše tarifu po všech slevách za nevyužitý měsíc na neomezenou výši.
  • Zrušení ochrany u zákazníků na IČO před naháněči na ulici a po telefonu. Stačí pár slov do telefonu a máte uzavřenou smlouvu i bez toho, aby vám předem byly zaslány podrobné podmínky, jako je tomu doposud a doba na odstoupení od smlouvy běžela až od doručení těchto podmínek.

Tyto změny operátorům umožní v podstatě neomezenou moc nad uživatelem sítě a posunou těžce vybojovaná práva lidí opět o roky zpět. Smlouva s operátorem se, zvlášť pro zákazníky na IČO, stane nezrušitelná, ale velice snadno uzavřitelná. Navíc si operátor bude moci u všech zákazníků měnit podmínky v průběhu smlouvy, jak se to jemu hodí a zákazník bude muset takzvaně držet ústa a krok.

Poslancům bylo dokonce jedno, že zvlášť změna týkající se jednostranné změny smlouvy ze strany operátora, kdy zákazník nemá při změně automaticky právo smlouvu ukončit, odporuje evropské směrnici.


Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek
sice v jednom čtení na rozpor s evropskou směrnicí upozornil, ale později už chudák ministr nedokázal určit zda změna zákona unijní směrnici odporuje nebo ne a raději zaujal neutrální stanovisko a už dále nevyrušoval zbytečnými komentáři při schvalování změny zákona. Co asi zastřelo tak rychle rozhodovací schopnosti pana ministra?

Nutno také podotknout, že pozměňovací návrh tohoto zákona vzešel od pana poslance Milana Urbana. Co jej asi vedlo k nutnosti zlepšit postavení operátorů na úkor lidí?

Bohužel se zde projevuje i skutečnost, že téměř veškerá média v ČR jsou dnes soukromá a tedy nejsou nezávislá. Operátoři jsou lukrativním a významným zákazníkem všech médií a o jejich peníze se nechce přijít nikomu. Pravděpodobně proto nechtějí velká česká média upadnout v nelibost operátorů a přijít o příjmy z reklamy, když by si dovolila v článcích nebo reportážích pořádně upozornit na problém a do operátorů kopat.

Zákon je ještě třeba schválit v senátu a podepsat prezidentem. Když se ale o něm nebude bavit, projde stejně hladce jako prošel u poslanců. Proto, když o něm neinformují média, prosím sdílejte informace alespoň vy, čtenáři. Je pravděpodobné, že v záři reflektorů si politici nedovolí zákon schválit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *