Potřebujete VŠ k úspěchu?

Většina lidí studuje školy, aby měla úspěšnější život. Je však vysoká škola k úspěchu nezbytná? Mnoho lidí a spíše drtivá většina je přesvědčena, že ano. Ve skutečnosti k úspěchu je nezbytné vzdělání. Všimněte si, prosím, vzdělání – neříkám diplom. Lidé většinou tyto dvě slova zaměňují, ale de facto se jedná o úplně něco jiného.

Uvedu Vám několik příkladů velmi úspěšných lidí, kteří neměli vysokou školu, někteří dokonce ani střední a přesto patří ke špičce. Jsou to například Jaroslav Seifert, jediný český nositel Nobelovy ceny za literaturu, Sir Richard Branson, anglický miliardář a majitel impéria Virgin, Bill Gates, zakladatel společnosti Microsoft, Steve Jobs, zakladatel společnosti Apple, Ray Kroc, majitel společnosti McDonald’s českého původu, Tomáš Baťa, zakladatel obuvnického impéria, Ray Bradbury, jeden z nejúspěšnějších spisovatelů sci-fi vůbec. Podobných příkladů z České republiky i ze zahraničí by bylo nespočet.

Znamená to snad, že by všichni tito pánové byli nevzdělaní trumbelíni, kteří uspěli jenom shodou náhody? To vůbec ne! Jejich vzdělání v mnohém několikanásobně převyšuje vzdělání kdejakého absolventa univerzity, jenom na něj nemají diplom – o nic víc se nejedná.

Ano, nemáte-li diplom, je značně ztížená cesta pro práci na prestižních pozicích ve veřejném sektoru, státní správě a konzervativních korporacích. Proto je dobré snažit se ho získat, ať už v České republice nebo v zahraničí.

Ovšem pokud to z jakéhokoli důvodu, ať už finančního, rodinného, existenčního či jakéhokoli jiného nejde nebo nejde právě teď, není důvod upadat do letargie a deprese. Nejste méněcenní jenom pro absenci razítka. Je potřeba se stále vzdělávat a získávat nové dovednosti a informace, protože je uplatníte sami ve svém životě pro sebe.

Angličtinu, kterou se naučíte mimo školu, použijete zrovna tak dobře, jako kdybyste na ni měli deset diplomů. Finanční gramotnost, získaná mimo školu, Vám vydělá naprosto plnohodnotné peníze, a když s nimi budete platit, garantuji Vám – odmítat je nebude nikdo!

Vzdělání je mnohem větší síla než svaly, protože správné vzdělání dokáže vytvářet obrovské hodnoty s minimem prostředků. Je nesmírně důležité neustále se vzdělávat a získávat nové poznatky. Vždy, když vypnete reality show a místo toho si přečtete pár stránek nějaké odborné knihy, knihy, která Vás posune k úspěchu, získáte obrovskou výhodu oproti těm, kteří se zůstali dívat. Jakmile Vám tyto zvyky přejdou do krve a budete je dělat pravidelně, všechny velké výhody, které takto studiem získáte, se spojí dohromady a už se dají označovat za novou úroveň vzdělání. Tuto úroveň by měl samozřejmě každý člověk posunovat stále výš a výš.

Hlavní je, nenechat se názory druhých ušlapat, nenechat se udeptat! Opravdu má smysl neustále studovat a neustále se snažit nastudované uplatnit v praxi, byť by Vaše snaha neměla být korunována diplomem. Snaha a vytrvalost je totiž vždy korunována úspěchem, záleží jenom na tom jak moc snahy a vytrvalosti je člověk ochoten svému úspěchu dát, přijde ale vždy!

Proto, pokud Vám někdo bude tvrdit, že je nemožné uspět, nemáte-li VŠ, nevěřte mu. Existuje dost jmen dokazujících, že to není pravda. Pravděpodobně to říká, aby si zachoval důležitost – většina lidí totiž nikdy neuzná, že nějaký krok, který udělali, není zcela nezbytný k dosažení cíle. To je ovšem problém druhého – ne Váš, takže je zbytečné se jím zaobírat a zdržovat. Mnohem lepší je dát se do práce a vytvořit úspěch tak velký, až všem pochybovačům zacpe hrdla závistí!

Znáte nějaké další úspěšné lidi, kteří neměli jednoduchý život a nenechali se tím zlomit? Pokud, ano, prosím, napište je na Facebookovou stránku http://fb.com/tvuj.uspech. Nebo se jen staňte fanoušky, čtěte tipy a příklady, které Vám pomohou dosáhnout úspěchu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *