Používáte kreditní kartu správně nebo si ničíte život?

Hodně lidí vlastní nebo vlastnilo kreditní kartu, ale skutečně jenom nepatrný zlomek z majitelů kreditních karet ji umí používat! Většina lidí kreditní kartu používá špatně a ničí si život tím, když upadají do dluhů. Používáte svoji kreditní kartu správně?

Především chci podotknout, že kreditní karta je bankovní úvěrový produkt a je to nástroj naprosto stejný, jako je nůž, sekera, příbor nebo lžíce na boty. Sama o sobě není ani dobrá ani špatná, záleží jenom na tom, jak ji její držitel používá.

[Co je kreditní karta? Kreditní karta je bankovní platební karta, s kterou utrácíte peníze banky a pokud je vrátíte v rámci bezúročného období (většinou 30-60 dnů) neplatíte za použití peněz banky žádné peníze. Jestli peníze nestihnete vrátit v bezúročném období, musíte začít vyčerpané peníze splácet a platit úroky bance. Vedení kreditní karty je zdarma nebo stojí malý poplatek]

Pomocí nože můžete nachystat vynikající oběd, ale můžete se s ním také ošklivě poranit nebo někoho zabít. Nůž sám však zůstává stále nožem a není důvod jej označovat za špatný nebo dobrý – to jsou jen činy, které se s ním rozhodnete udělat. S kreditními kartami je to stejné.

Když Vám někdo tvrdí, že používání kreditních karet je nebezpečné a raději byste žádnou mít neměli, je to stejně nelogické jako kdyby to prohlašoval o kuchyňských nožích.

Protože většina lidí kreditní karty používat neumí nebo je používá špatně, ukážu Vám, k čemu je kreditní karta skutečně určena a jak by se měla používat.

Základní pravidlo kreditních karet zní: „Používejte je jenom na věci, které Vám peníze vydělávají, nikoli utrácejí.“

Ano, skutečně utrácení z kreditní karty Vám může vydělat peníze a ne málo – hodně peněz! Bohužel banky své klienty většinou učí právě špatnému používání kreditních karet a ti pak končí nepříliš vesele. Jak ale máte kreditní kartu používat správně a co jsou ony věci, které Vám vydělávají? Nejsnáze je to k pochopení na příkladech ze života:


Peníze přináší: Paní Jana si koupí z kreditní karty počítač do kanceláře, aby na něm mohla dělat účetnictví pro své klienty.

Peníze bere: Paní Jana si koupí z kreditní karty počítač, aby jej darovala synovi na hry za pěkné vysvědčení.

Peníze přináší: Pan Karel si z kreditní karty koupí nový oblek na přijímací pracovní pohovor v centrále společnosti, kde se uchází o zaměstnání.

Peníze bere: Pan Karel si z kreditní karty koupí nový oblek na školní sraz po dvaceti letech, aby dobře vypadal před bývalými spolužáky.

Peníze přináší: Pan Petr si z kreditní karty koupí novou plazmovou televizi do svého baru, aby přišlo více zákazníků, kteří chtějí u pití sledovat sportovní utkání.

Peníze bere: Pan Petr si z kreditní karty koupí novou plazmovou televizi do ložnice, aby se mohl dívat s pivem na sport a nemusel se hádat s manželkou, která se chce dívat na film v obývacím pokoji.


Na kreditní kartu tedy může koupit cokoliv a budete se mít dobře. Je potřeba ale dodržet jenom jedno základní pravidlo: Aby Vám kupovaná věc přinášela peníze a přinášela Vám jich tolik, že z nich vyčerpanou částku bez problémů zaplatíte.

Pokud chcete na kreditní kartu koupit cokoliv, co Vám nepřinese žádné peníze nebo jenom velmi málo, pak je lepší si to (dočasně) odpustit. Věci, které Vám nepřináší peníze, ale máte je jen pro své potěšení, je potřeba kupovat až z přebytků výdělků a nikoliv na dluh (kreditní karta je forma dluhu).

Kupováním věcí na dluh přes kreditní kartu pro své potěšení si vykrádáte vlastní budoucnost a vede to k chudobě. Naopak kupováním věcí na dluh přes kreditní kartu pro Váš zisk, vytváříte hodnoty, utužujete Vaši budoucnost a vede to k bohatství.

Drtivá většina držitelů kreditních karet po celém světě je neumí používat, protože neznají tato jednoduchá pravidla a jsou příliš ovlivněni reklamou. Vy patříte mezi ty, kteří ji používat umí! Čím víc bude takových lidí, tím se budeme mít lépe…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *