Proč na vysvědčení až tak nezáleží

Zítra se bude rozdávat vysvědčení a se známkami spousta z Vás půjde domů, kde od rodičů dostane odměnu, trest nebo nic, podle toho jaké výsledky byly.

Výsledky na vysvědčení stresují téměř každého žáka nebo studenta. Ovšem hodnocení na vysvědčení neříká prakticky nic o skutečné hodnotě a potenciálu lidské osoby. Také neříká nic o budoucím životě, jeho naplnění, štěstí nebo neštěstí v životě.

Učitelé často vytvářejí domněnky, že dobré vysvědčení rovná se dobrý život, peníze, štěstí. Špatné vysvědčení rovná se automaticky život plný nedostatku, špatných věcí, strádání a utrpení. Tím jsou žáci vystresováni ještě víc, zvlášť, když tento názor přejímají i jejich rodinní příslušníci.

Jenže tak to není. To, jestli budete mít dobrý nebo špatný život, jestli budete mít šťastný nebo nešťastný život určuje jenom to, jak se k němu postavíte a jak jej budete žít.

Ano, je pravdou, že pokud budete mít špatné známky, nemusíte se stát nakonec tím, co jste zamýšleli. Ovšem je otázkou, jestli kdyby jste se tím stali, tak by to automaticky znamenalo život v hojnosti a štěstí.

Schválně se zeptejte svých vzdělaných profesorů, jestli když dokončíte studium, tak budete žít v blahobytu a štěstí. Nejspíš na Vás zůstanou zírat jako na blázny a budou Vás odkazovat na psychiatrii.

Protože studium se i podle zákona jmenuje „příprava na budoucí povolání“. Jeho smyslem je z člověka, studenta, vyrobit „lidský zdroj“ pro „oddělení lidských zdrojů“ v podniku, který jej dále může zužitkovat. To, jestli je „lidský zdroj“ se svým osudem šťastný nebo ne se neřeší.

Další demagogie je, že pokud nedokončíte zkoušku, školu nebo jakýkoliv úsek vzdělání, nikdy nebudete moct dělat to, co máte rádi. To je nesmysl! Nikdo Vám nemůže zakázat dělat to, co máte rádi.

Stačí to prostě dělat a nikoho se na nic neptat. Vadilo Jaroslavu Seifertovi, že má jenom základní vzdělání? Nevadilo! Psal, psal, psal a neptal se lidí s razítky, co si o tom myslí. Nakonec je dodnes jediným českým nositelem Nobelovy ceny za literaturu!

Zrovna tak nevadilo nedokončené vzdělání, když Sir Richard Branson zakládal se základní školou konglomerát Virgin, který dnes čítá stovky společností a za jehož ekonomický přínos pro Anglii mu byl královnou udělený šlechtický titul.

Vysokou školu pak nedokončil ani Bill Gates, zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších lidí světa, Steve Jobs, zakladatel Apple Computers, Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku…

Vzdělání je důležité a je potřeba. Ovšem škola není jediné místo, kde se dá získat. Například Ray Bradbury, světově známý autor, o kterém se učí i v ČR (např. 451 stupňů Fahrenheita), nevěřil ve vysoké školy a své vzdělání získal sám v knihovnách. Samozřejmě, je lepší mít diplomy a tituly než je nemít. Ovšem pokud to z jakéhokoli důvodu nejde, není to důvod k sebevraždě nebo depresím.

To, jestli jste k něčemu nebo ne, Vám nikdy neřekne učitel – to si můžete říct jenom sami. Zničený život můžete mít jenom v případě, že se sami rozhodnete vzdát se a v tomto stavu vydržíte až do posledního dne svého života. Ale známky na vysvědčení tuto moc opravdu nemají!

Nezapomeňte na to a jestli Vám někdo tvrdí něco jiného, odkažte ho na toto video.

Užívejte prázdniny a nemějte žádné obavy!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *