SMS je tiskárna na peníze

Služba SMS je doslova zlatý důl nebo soukromá tiskárna na peníze! Bohužel, ne pro vás…

V dnešní době jen málokdo nezná službu mobilních sítí SMS – Short Message Service, tedy službu krátkých textových zpráv. Ovšem také málokdo si uvědomuje jaké neuvěřitelné peníze dokáže služba SMS vydělávat. Bohužel, pouze operátorům.

SMS je pro operátora zlatý důl ze tří důvodů:

1) SMS vytěžuje síť naprosto zanedbatelně.

2) Za SMS si operátoři mezi sebou neplatí žádné propojovací poplatky (narozdíl od hovorů) a inkasované peníze tak zůstávají stoprocentním příjmem operátora, o který se už nemusí s nikým dělit.

3) SMS jsou neuvěřitelně předražené.

Jedna SMS zpráva může obsahovat maximálně 160 znaků bez diakritiky nebo 70 znaků s diakritikou. To představuje při použitém kódování kapacitu pohých 140 B (což je zaokrouhleně pouhých 0,00013 MB). Abyste službou SMS přenesli pouhý 1 MB dat, musíte odeslat 7 490 SMS.

Teď už asi začínáte tušit, proč jsou SMS tak dobrým businessem. Při nejběžnějším účtování, které je dnes 1,5 Kč za jednu SMS, tak operátor zinkasuje za jeden přenesený megabajt službou SMS krásných 11 235 Kč!

Naproti tomu při přepočtu z datových balíčků operátorů vychází nejčastěji 1 MB dat na 1 Kč a levněji. A to už je rozdíl – 1 Kč nebo 11 235 Kč!


Naštěstí technologie nám v dnešní době dávají možnost, jak se takové zlodějině zcela vyhnout. Kdo si pořídí telefon s operačním systémem, může si nainstalovat jednu z aplikací pro posílání zpráv – například Viber nebo Whatsapp a odesílat pak zprávy zdarma (s ostatními uživateli těchto aplikací) jen prostřednictvím připojení k Internetu. To nemusí být ani realizované přes síť operátora, ale klidně stačí i WiFi doma, v kanceláři, v restauraci, ve vlaku.

Dokonce někteří operátoři, například T-Mobile prostřednictvím své značky „Mobil.cz“, nabízí připojení k Internetu zcela zdarma na předplacené kartě. Sice, pokud nebudete dobíjet, bude vám Internet fungovat pouze rychlostí 32 Kbit/s pro stahování a 16 Kbit/s pro odesílání, ale na poslání zprávy přes Internet, textového e-mailu, vyhledání jízdního řádu přes aplikaci nebo zálohování nově uloženého kontaktu, to stačí. Pro udržení aktivního čísla stačí dobít jednou za půl roku 200 Kč a můžete tak služby využívat pouze za 33 Kč měsíčně.

Pokud má někdo období, kdy na tom není zrovna nejlépe, je tohle možnost, jak výrazně ušetřit, protože za pár desítek korun měsíčně můžete být neustále v kontaktu se svým okolím.

Jestliže operátor nenabízí tarif za rozumnou cenu, nemá smysl jej dál krmit a akceptovat předražené ceny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *