Stání v práci u počítače? Záruka mladého kolektivu!

Také vám nejde do hlavy proč by měli zaměstnanci stát u administrativní práce na počítači a proč to dnes tolik firem požaduje? Protože je to záruka věčně mladého kolektivu!

V posledních letech je velký trend zaměstnancům pracujícím u počítačů brát kancelářské židle a stoly a nahrazovat je vyvýšenými ministolečky pro práci ve stoje. Pokud už židle, tak absolutně nevhodná, barovka

Týká se to bankovního sektoru, operátorů, poskytovatelů internetu, prodejen a všech pracovních pozic, kde se pohybují klienti a personál zpracovává jejich práci na počítači. Už jsem ale slyšel i o call centru, kde se také pracuje tímto způsobem. Rozhodně je patrný trend, kdy se tento styl „práce“ prosazuje stále více a více.

Proč? Na to jsem se ptal už od první chvíle, kdy jsem před téměř 10 lety něco podobného viděl a bohužel také zažil sám.

Většinou má management tyto odpovědi:

  • Protože když stojí klient, musí stát i zaměstnanec.
  • Lépe to vypadá.
  • Aby při přivítání nového klienta zaměstnanec nezůstal sedět.
  • Aby klient neměl dlouhé otázky a urychlil své odbavení.
  • Protože jinak by tady zaměstnanci seděli s nohama na stole.

Všechno jsou to ale nesmysly! Pokud si zaměstnanec i klient mohou pohodlně sednout ke stolu, tak to rozhodně nevypadá hůř než když musí stát jak v bufetu. Slušné chování pak rovněž nelze vynutit nebo získat jakoukoli tělesnou polohou ať se jedná o stání nebo třeba houpání se v kruzích či na hrazdě u stropu. Zrovna tak reklamaci nebo stížnost nijak neodvrátí ani nevyřeší nepohodlí pro klienta, ani kdyby se jednalo o koberec ze žhavého uhlí, protože reklamace jde podat třeba i písemně.

Každopádně existuje jeden důvod proč je stání při administrativní práci u počítače tak důležité a proč na něm vedení tolika firem tak trvá:

Trvale mladý kolektiv!

Ano, je to skutečně tak. Protože ať chcete nebo ne, tohle zkrátka člověk nevydrží dělat věčně ať si koupí jakoukoli obuv. Sám jsem nosil speciální obuv, odlehčenou, speciálně pro tento účel za tisíce korun a stejně najednou začalo brnění v rukou, točení hlavy tak silné, že jsem ani nemohl ležet na zádech… S obrovským strachem, že se u mě pravděpodobně projevilo nějaké neurologické onemocnění mozku jsem zašel na neurologii a lékařka mě poslala na MRI, protože to vypadalo skutečně velice vážně. Ovšem vyšetření čisté – mozek ve vynikajícím stavu. Ale páteř – krční a hrudní ve špatném stavu vlivem přetížení, způsobující tyto problémy. Nutná okamžitá rehabilitace.

Shodou okolností pár měsíců před tím než jsem měl tyto problémy já, dostala výpověď ze zdravotních důvodů ve věku 30 let jedna známá, která také zhruba 10 let dělala podobný typ práce. Kvůli přetížení kolen jí lékař zakázal dál dělat takto fyzicky zatěžující administrativní práci a firma jí neumožnila si k práci normálně sednout – propustila ji.

Podobně na tom byl i jiný známý, kterému díky práci začaly také problémy s páteří, kdy nemohl pomalu ani chodit – po několikaměsíčním léčení jej čekal vyhazov.

Až teď jsem si uvědomil celou zrůdnost tohoto trendu. Firmy si moc dobře uvědomují, co dlouhé stání při administrativní práci u počítače způsobuje za zdravotní problémy po pár letech a právě proto to dělají! Zajistí si tak, že u nich nebude pracovat nikdo, kdo není mladý – zdravotní stav mu to nedovolí. Naopak, i kdyby přišel někdo pokročilejšího věku, tak opět zdravotní komplikace způsobené těmito pracovními podmínkami jej donutí z práce odejít.

Opravdu vymyšleno se zrůdností, za kterou by se nemusel stydět ani Mengele!

Vím, že při práci musí stát více lidí – například kadeřníci, soustružníci. Ale to je něco jiného. Sám jsem pracoval kdysi na soustruhu a když člověk stojí při práci na soustruhu, tak se mnohem více hýbe celým tělem a neničí si tak páteř. Pokud ale máte celý den něco psát na počítači a ve strnulé poloze musíte doslova stát na jednom centimetru, tak to se projeví na zdraví. Zrovna jako sezení na barové židli, která není určená k tomu, aby na ní někdo denně seděl u počítače 8 – 12 hodin.

Musíme zastavit trend, kdy člověk se stává „lidským zdrojem“, který firma „vytěžuje“ a „vytěžený odpad“ pak odešle na likvidaci. Trend, kdy do čtyřiceti je člověk nepoužitelným starcem. Trend, který směřuje k absolutní nerovnosti a novodobému otroctví. Zastavíme ho jenom tak, že se o něm začneme bavit a začneme s tím něco dělat.

Proto. prosím, sdílejte tento článek a celý jej přetiskujte, máte-li tu možnost! Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *