Vlastní tvorbu pouze na vlastní stránce

Zrovna dnes jsem se vykašlal na svůj letitý blog idnes.cz, všechny články jsem zkopíroval sem, na svoji stránku a jednou provždy vše na idnesu vymazal. Ostatním nemohu než doporučit to samé!

Bohužel, když píšete na cizí web, tak musíte dodržovat jeho pravidla. Občas je to otravné, ale dá se to přežít. Četl jsem sice příběhy o zrušených Google účtech protože někdo nasdílel kamarádovi svoji sbírku porna, což bylo vyhodnoceno jako šíření pornografie, případně jiné příhody z jiných globálních sítí, ale u globálních sítí většinou přesně víte co smíte a nesmíte a není problém dodržovat pravidla.

Ovšem problém nastává u českých stránek, kde pravidla nejsou nijak přesně stanovena a jsou určována digitálními cenzory, rudými noky nového tisíciletí, podle jejich aktuální nálady a názoru.

Setkal jsem se tak třeba s případem, kdy v mém článku o Hyperslevách a jejich úžasném zákaznickém jednání byl administrátorem odstraněný odkaz na záznam hovoru a ještě mi do článku přidával reakce zmíněné slevové firmy jako by se jednalo o nějaký chat.

To mě docela naštvalo, protože já si taky nemůžu určovat co má nebo nemá mít druhý na webu a nechápu proč by bez mého vědomí měl mít někdo druhý právo měnit moje články nebo si do nich libovolně cokoliv přidávat.

Ale tehdy jsem to ještě překousl s tím, že tedy i protistrana v konfliktu má návrh na vyjádření a ať to tam klidně je, sám na jejich výmluvy můžu opět reagovat.

Jenže už jsem opravdu nedokázal přenést přes srdce, když mi iDnes stáhlo celé články, protože se jim nelíbily – respektive přišly jim moc komerční.

Jednalo se o sérií článků, kde jsem hodnotil svůj notebook od Asusu. Administrátoři mi psali do zpráv, že unboxing prý rozhodně povolit nelze, protože je to prodejní. Nakonec u pouhého hodnocení se jim nelíbilo, že jsem použil ironickou větu, že notebook za 200 000 Kč by byl vhodným dárkem za vysvědčení a že na něm „vyzkouším pařby“. To už je prý moc a stáhli veškeré moje články!

Tohle bylo už moc zase na mě! Nehodlám tohle podstupovat a dohadovat se s nějakými soudruhy z iDnesu o každém slově opravdu jako za totality. Ano, mají pravdu, že to je jejich server a mohou si určovat pravidla jakkoli pitomá budou. Jenže já ani nikdo druhý nemá povinnost v takovém prostředí dál něco tvořit a svoji minulou tvorbu tam nechávat.

Zařídil jsem si tedy vlastní stránky, na které si můžu psát co chci, jak chci, odkazovat na cokoliv a jediné, čím se musím řídit jsou zákony ČR a dobré mravy, ale to druhé jen proto, že ty dodržovat chci.

Je pravda, že na vlastní stránce člověk musí bojovat s návštěvnosti, která není automatická. Jenže je zde výhoda, že cokoliv si dáte na vlastní web, nikdo Vám jen tak nezmění, nevymaže, nepřidá něco, co jste nenapsali a nemusíte se nikdy dohadovat s žádným soudruhem s rozhodovací pravomocí o tom, jestli tato věta je už „moc“ nebo ne.

Zkrátka svoboda je pro mě mnohem důležitější než pohodlí. A pro Vás?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *