Zeman podepsal zákon pro Kellnera

Zeman se proletěl v soukromém letadle PPF, která patří patří Petru Kellnerovi a jen pár dnů po té podepsal zákon, který jde na ruku operátorům až tak moc, že je proti směrnici EU. Není náhoda, že Petr Kellner, respektive PPF je i vlastníkem největšího čekého operátora O2.

O připravovaném zákoně, který velice razantně omezí práva zákazníků a naopak operátorům přinese v podstatě neomezenou moc, jsem informoval v článku před pár týdny.

Z vývoje situace je jasné, že tlak lobbistů byl veden především na stranu ČSSD, protože od lidí z ČSSD vzešel tento pozměňovací návrh a nakonec byl i ČSSD odhlasován v Senátu. Pro schválení zákona hlasovalo 30 senátorů, přičemž 29 bylo ze strany ČSSD. Jelikož se jedná o velmi vážný krok směřující výhradně k potlačení práv občanů a posílení práv soukromých korporací, budu je v článku jměnovat:

ČSSD: Miroslav Antl, Jiří Bis, František Bublan, Jiří Dienstbier, Milada Emmerová, Petr Gawlas,

Jaromír Jermář, Karel Kapoun, Karel Korytář, Jiří Lajtoch, Jan Látka, Miloš Malý, Hassan Mezian,

Vladimír Plaček, Eva Richtrová, Josef Řihák, Božena Sekaninová, Jaromír Strnad, Jaroslav Sykáček,

Eva Syková, Zdeněk Škromach, Milan Štěch, Josef Táborský, Dagmar Terelmešová,

Martin Tesařík, Pavel Trpák, Petr Vícha, Dagmar Zvěřinová, Jan Žaloudík.

KDU-ČLS: Miluše Horská

Lobbistům se nejspíš nepodařilo ovládnout celou ČSSD, protože ještě před hlasováním upozornil své kolegy z ČSSD například senátor ze stejné strany Vladimír Dryml: „Podle EK (Evropské Komise) je tato předloha v rozporu se směrnicí EU, pane ministře. Protože omezuje práva spotřebitelů. Pokud novela nabude účinnosti, zdůrazňuji, pokud novela nabude účinnosti, tj. dnem vyhlášení podle zákona, čekají Česko od EK milionové sankce. Já se ptám, pokud to je pravda, kdo ponese odpovědnost a kdo sankce bude platit?“


Senátoři si už po mnohokráté vyslechli, že schválení takového zákona je podle evropské směrnice v podstatě protiprávní, načež následně zákon schválili.

Pak bylo potřeba získat jen podpis prezidenta Miloše Zemana, rovněž někdejšího předsedy (opět) ČSSD. Je opravdu velkou otázkou proč zvolil prezident pro svůj let z Číny zrovna soukromý letoun Kellnerovi PPF a je ještě větší otázkou o čem asi byla „nezávazná společenská konverzace“ prezidenta a neznámého osazenstva letadla trvající několik hodin ve výšce deset kilometrů nad zemí. Jisté je jen to, že přiletěl zpět do ČR a zákon, který jde na ruku PPF, podepsal velmi rychle po tom, kdy ho dostal na stůl.

Samozřejmě nikdo nevíme, co a jak se stalo. Ovšem začínám se tady cítit jako když spisovatel Jonas Jonasson popisoval ve sné knize „Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel“ situaci v Indonésii, kde je „všechno na prodej“ a za dostatečný počet dolarů si lze zařídit řidičák, vysokoškolský diplom z ekonomie nebo křeslo ve vysoké politice a to vše bez toho, aby člověk vůbec musel vytáhnout paty z domu nebo byl někým skutečně zvolen.

Každopádně teď už chápu Zemanův výrok: „Chci být prezidentem dolních deseti milionů.“ Nejspíš to mělo znamenat, že udělá z deseti milionů občanů „dolní“ a společně s vyvolenými prominenty je bude držet hezky dole.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *